מספר נקודות על פנסי הרכב

שתפו אחרים

מתי צריך להדליק אורות ברכב?

חובת הדלקת אורות הרכב כאשר מחשיך או בדרך חשוכה. החוק אומר כי יש להדליק את אורות הרכב 15 דקות לפני זריחת השמש ו 15 דקות לאחר שקיעתה. מכיוון שאין אנו עוקבים אחרי שעת השקיעה המדויקת, כאשר מתחילים סימני חשיכה אנו מדליקים את האורות (רגילים כמובן ולא גבוהים)  וכאשר ישנה שמש בשמיים זהו הסימן כי אנו יכולים לכבות את האורות עכשיו.

בעונת החורף ישנה חובה נוספת בקשר לאורות הרכב. חובה להדליק את אורות הרכב הרגילים גם בשעות היום בתקופה המתחילה בתאריך ה1 בנובמבר ומסתיימת בתאריך ה31 לחודש מרס. (1.11-31.3) – על כל נהג ברכב מנועי חלה חובת הדלקת פנסי החזית והדלקת הפנסים האחוריים גם בדרכים שאינן עירוניות.

נהגים בתחבורה ציבורית וכלים כבדים כגון  מוניות, אוטובוסים ובמשאיות (שמשקלן הכולל המותר הינו מ15 טון ) חייבים להדליק את אורות הרכב בתקופה זו גם בדרכים עירוניות.  באשר לרוכבי אופנועים – הינם מחוייבים על פי חוק להדליק אורות בכל ימות השנה ובכל שעה של היום, 24/7.

האם נורות לד עומדות בתקנה של הדלקת אורות הרכב בדרכים בין עירוניות?

בחלק מכלי הרכב החדשים מותקנים בחזית, באורות הקדמיים של הרכב פנסים לתאורת יום אשר ייעוד שלהם הוא לשפר את נראות הרכב בנסיעה במהלך היום, פנסים אלו לא מספיקים בעונת החורף מכיוון שהם אינם כוללים את הפנסים מאחור. ולכן , ברכבים שמותקנת תאורה זו יש צורך להדליק אורות מלאים.

אילו סוגי אורות יש ברכבנו?

אורות יום – בכלי הרכב החדשים מותקנים בחלק הקדמי של הרכב, החזית פנסים לתאורת יום אשר נדלקים באופן אוטומטי עם התנעת הרכב. ייעודם של האורות הללו הם לשפר את נראות הרכב בנסיעה במהלך היום. בעונת החורף ובשעות הלילה (באופן כללי בשעות חשיכה) אין לנסוע עם אורות יום מכיוון שהם אינם כוללים את הפנסים האחוריים (כפי שהזכרנו למעלה) לכן יש לנסוע עם אורות נמוכים.

אורות דרך (נמוכים) – יש להדליק אורות נמוכים ברכב כאשר חשוך או התקופה שבין חודש נובמבר (1.11) ועד חודש מרס (31.3) 

אורות גבוהים – אורות גבוהים יש להדליק כאשר הדרך אינה מוארת בצורה מספקת. נסיעה עם אורות גבוהים עלולה לסנוור את הבאים מולנו או את הנהגים שלפנינו באותו הנתיב. לכן חשוב מאוד לזכור ולהחזיר אותם למצב רגיל בסיום השימוש. רכבים אשר יש להם מצב אוטומטי לאורות גבוהים מומלץ להעביר את מתג האורות למצב זה.

אור ערפל אחורי – אור הערפל האחורי צבעו אדום ועוצמתו חזרה במיוחד. הדלקת אור זה תתבצע אך ורק כאשר ישנו מזג אוויר המצדיק אותו כגון גשם שוטף ובלתי פוסק, שלג או ערפל כבד, ויש למהר ולכבות אותו מיד עם חלוף התנאי ה"מכביד" שכן זהו אור מסנוור מאור לנוהגים מאחורינו.

אור ערפל קדמי – מטרתו העיקרית של האור הזה היא להראות לנו את הדרך בשעת ערפל, שלג או גשם זלעפות. אור הערפל הקדמי אינו חובה ואיננו נמצא בכל כלי הרכב בכלל. וכמו אורות הערפל האחרוי או האורות הגבוהים גם את אור הערפל הקדמי יש לכבות מיד עם חלוף התנאי ה"מכביד" שגם לכתחילה להדלקתו. 

טיפים נוספים

מים אדומים לרדיאטור

כל מה שלא ידעתם לשאול על מים אדומים לרדיאטור

עולם הרכב מלא במושגים ובמרכיבים שחשוב להכיר, ואחד מהם הוא נוזל הקירור – ה"מים אדומים" שממלאים את הרדיאטור....
קונה רכבים - כל מה שחייב לדעת

קונה רכבים – כל מה שחייב לדעת

רכישת רכב היא אחת ההוצאות הגדולות והמרכזיות בחיי רובנו. בין אם מדובר ברכישת רכב חדש או משומש, התהליך...
קונים משאית לחברת הובלות

קונים משאית לחברת הובלות? הנה כמה טיפים חשובים לפני הרכישה

רכישת משאית חדשה לחברת הובלות היא החלטה משמעותית שתשפיע על עתיד העסק. לפני שאתם רצים לחתום על חוזה,...
פוליש לרכב

איך להחזיר את הברק לרכב? טיפים מדייטלינג ישראל

כולנו רוצים רכב מבריק במראה חדש ובוהק. השאלה היא איך באמת עושים את זה? כיצד אפשר להחזיר לרכב...
היכן לרכוש חלקי חילוף לרכב - המדריך המלא

היכן לרכוש חלקי חילוף לרכב – המדריך המלא

מדי פעם לפעם, החלפת חלקי חילוף ברכב היא משימה שמרבית בכלי הרכבים נתקלים בה. בין אם מדובר בשיפוץ...
החלפת פנסים ברכב

החלפת פנסים ברכב

תפקידם העיקרי של פנסים ברכב הוא להאיר את הכביש ולהעניק לנהג טווח ראייה מתאים ובטוח לנהיגה בטוחה על...
דילוג לתוכן